| No Item Found... |
Leading Manufacturers, Exporters and Wholesaler of Scaffolding Drop Forged Board Retaining Coupler, Scaffolding Drop Forged Girder Coupler, Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler, Scaffolding Drop Forged Right Angle Coupler and Scaffolding Drop Forged Swivel Coupler from Chandigarh.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Application | Connecting Tubes |
| Diameter | 10-20mm |
| Thickness | 5-10mm |
| Country of Origin | India |
| Availability | 1kg, 2kg, 500gm |
We have made ourselves a prominent figure by offering a wide assortment of Scaffolding Drop Forged Board Retaining Coupler. At the request of customers, we provide different designs and sizes. Ease of installation and precise designs make our range popular all over the country. Get your order at reasonable rates now. The vendors from whom we purchase our raw material are known to provide nothing under the first grade quality. A simple and very method of holding down scaffold boards to avoid lifting by unauthorized personal or wind.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Country of Origin | India |
| Color | Grey |
| Material | Mild Steel |
| Application | Connecting Tubes |
| Finishing | Non Polished |
| Feature | Durable, Easy To Fit, High Quality |
| Availability | 1kg, 250gm, 2kg |
Scaffolding Drop Forged Girder Couple is used to connect scaffold tubes to girders. Our Scaffolding Drop Forged Girder Couple accommodates up to 43mm (1.3/4") in depth of flanges (either Horizontal or Vertical). The Scaffolding Drop Forged Girder Couple is always used in pair with other forged items, like To PWP and Ledger.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Color | Grey |
| Finishing | Polished |
| Material | Metal |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 10-20mm |
| Feature | Corrsion Proof, Crack Resistance, Durable |
| Application | Jointing |
| Availability | 0-10kg |
We are specialized in the manufacturing, exporting, and supplying of Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler in all over the world. The Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler is used to fasten putlogs/transoms to ledgers. The flap of Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler is manufactured from quality steel drop forging. Our Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler is offered at competitive prices. Our technological adeptness has made us the pioneers of manufacturing leading quality Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler. These couplers are developed from forged steel and can be availed from us with varied dimension flange nuts.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Feature | Durable, Easy To Fit |
| Finishing | Polished |
| Application | Connecting Tubes |
| Material | Mild Steel |
| Color | Grey |
| Country of Origin | India |
| Availability | 1kg, 250gm, 2kg |
Scaffolding Drop Forged Right Angle Coupler is a one-piece load bearing clamp, which is used to connect two 48.3 mm OD Scaffold Tubes at constant 90o. We offer the finest quality Scaffolding Drop Forged Right Angle Coupler in standard and customized specifications. We are an experienced Scaffolding Drop Forged Right Angle Coupler Manufacturer, Exporter and suppliers from India since 1992. This is available as Regular model and German Type coupler with options for two types of Bolts - Regular MS (Grade 5.6) and Boron Bolt (Gr 8.8) in Hot dip galvanised finish. Weight ranges from 0.95 kgs to 1.1 kgs.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Feature | Durable, Easy To Fit, Fine Finishing |
| Finishing | Polished |
| Application | Pipes |
| Material | Mild Steel |
| Color | Grey |
| Country of Origin | India |
| Availability | 1kg, 2kg |
Scaffolding Drop Forged Swivel Coupler is an all-angle fitting for two 48.3 mm OD Scaffold Tubes and in a combination of 48.3mm & 60mm OD tubes as well. The Scaffolding Drop Forged Swivel Coupler is also available with us in Pressed Steel and customized specifications. We are counted amidst the major Manufacturers, Exporters, and Suppliers of Scaffolding Drop Forged Swivel Coupler from India. This is available as Regular model and German Type coupler with options for two types of Bolts - Regular MS (Grade 5.6) and Boron Bolt (Gr 8.8) in Hot dip galvanised finish. The weight ranges from 1.1 to 1.27 kgs.
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.