| No Item Found... |
Leading Manufacturers, Exporters and Wholesaler of Scaffolding Drop Forged Clamps Coupler, Scaffolding System, Pressed Scaffolding Fittings, Formwork Accessories, Scaffolding Accessories and Shoring System Accessories from Chandigarh.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Color | Grey |
| Finishing | Polished |
| Material | Metal |
| Country of Origin | India |
| Thickness | 10-20mm |
| Feature | Corrsion Proof, Crack Resistance, Durable |
| Application | Jointing |
| Availability | 0-10kg |
We are specialized in the manufacturing, exporting, and supplying of Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler in all over the world. The Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler is used to fasten putlogs/transoms to ledgers. The flap of Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler is manufactured from quality steel drop forging. Our Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler is offered at competitive prices. Our technological adeptness has made us the pioneers of manufacturing leading quality Scaffolding Drop Forged Putlog Coupler. These couplers are developed from forged steel and can be availed from us with varied dimension flange nuts.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Pipe Length | 5-7Ft |
| Feature | Anti Corrosive, Durable, Eco-Friendly |
| Application | Construction Use |
| Thickness | 0-10mm |
| Material | Metal |
| Country of Origin | India |
Cuplock scaffolding system is a well-proven heavy duty support system particularly used for building and civil engineering projects like Motorway Bridge, office, and retail developments. The system is relatively light and easy to assemble and serves as a multipurpose system. We at Him Overseas offer excellent quality scaffolding cup locks that are used in various industrial and residential applications. The offered cup lock scaffolding systems are widely used in constructing huge complexes, roofing, building extensions, building renovation, and many more purposes. The offered cup lock scaffolding equipment or fittings are available in several sizes and dimensions. We fabricate these scaffolding parts by using supreme quality components under the guidance of our skilled personnel. The provided cup lock scaffolding systems are highly acknowledged among our client base for their good bearing capacity and good stability. The offered cup lock scaffolding systems are tested at various levels of production to the final stage of packaging. We also take care of prompt delivery of our product.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Surface Finishing | Polished |
| Application | Jointing |
| Feature | Corrsion Proof,Crack Resistance |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
| Finishing | Polished |
We bring forth the premium quality Pressed Board Retaining Coupler for pipe of size 48.3 mm. The Pressed Board Retaining Coupler is exported by us in USA, Canada, South East Asia, Middle East, Europe, etc. We are known as one of the leading Manufacturers and Exporters of Pressed Board Retaining Coupler in India. A simple and very method of holding down scaffold boards to avoid lifting by unauthorized personal or wind.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Metallic |
| Usage | Industrial |
| Thickness | 5-10mm |
| Country of Origin | India |
Having been on a journey of constant improvement, Him Overseas has firmly cemented its position as a prominent Manufacturer and Exporter of Anchor Nut from India. The ISO 9001:2008 certified company offers the best grade Anchor Nuts made using the high quality malleable and ductile iron.
The Anchor Nuts are provided with effective casting and forging along with a support surface. The 100mm Galvanized Anchor Nuts are offered as Flange Nuts D15/100 and the range is on demand. The performance level as well as the durability of the Anchor Nuts is widely appreciated for being top-notch and the company caters to a global demand.
Details :
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Feature | Corrosion Resistance |
| Thickness | 5-10mm |
| Material | Metal |
| Color | Metallic |
| Size | Standard |
| Certification | ISI Certified |
| Type | Flip Lock |
| Country of Origin | India |
Call it the Brace Locks or Flip Lock Pins; Him Overseas holds unbeatable mastery over the production and worldwide marketing of these products. As a Manufacturer and Exporter of Brace Lock or Flip Lock Pin from India, we provide a range known for its smooth operations as well as long life span. The precisely manufactured array of the Brace Locks or Flip Lock Pins is trusted for its quality and performance, owing to the fact that the company is ISO 9001:2008 certified. With extensive requirements in frame scaffolding, these Brace Locks or Flip Lock Pins can be availed in various dimensions.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Application | Industrial Use |
| Length | 3-5feet |
| Feature | Durable, Corrosion Proof,Fine Finished |
| Thickness | 10-20mm |
| Country of Origin | India |
We are offering our esteemed clients a comprehensive range Scaffolding Steel Props. Our Scaffolding Steel Props promise sturdiness, resistance against corrosion and ability to withstand weather conditions. These heavy duty Scaffolding Steel Props are in conformance with the parameters of BS4074:1982.
Details
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.